Sprzedaż i Magazyn
Zamówienia · Faktury · Magazyn · Płatności
Zobacz nasz profil na Facebooku
Aktualna wersja 1.7

DuoKomp Sprzedaż i Magazyn - Dokumentacja

Rozdział 3.2.7.7.
Stanowiska robocze » Zakres merytoryczny » Magazyn »
PRZYJĘCIE DO MAGAZYNU Z FAKTURY VAT RR

Spis treści    

Faktura VAT RR jest dokumentem o tyle nietypowym, że w przeciwieństwie do większości innych rodzajów faktur przeznaczona jest do stwierdzenia operacji zakupu, a nie sprzedaży. Znajduje to odzwierciedlenie w ewentualnych ruchach magazynowych wynikających z transakcji stwierdzonych taką fakturą - będą one przyjęciami na magazyn, a nie wydaniami z niego. Jest to tym bardziej istotne, że faktura VAT RR odnosi się do produktów rolnych, a więc co do zasady towarów, które mogą być objęte gospodarką magazynową.

Program umożliwia w uproszczonym zakresie powiązanie faktury VAT RR z operacją przyjęcia towarów do magazynu. Uproszczonym, ponieważ operacja magazynowa jest wykonywana albo bezpośrednio z poziomu tej faktury, albo z poziomu PZ wystawionej na jej podstawie. Faktura VAT RR nie podlega natomiast w programie powiązaniu ani z zamówieniami (od odbiorców), ani dostawami.

Do wykonywania operacji magazynowych z poziomu faktury VAT RR, służą opcje dostępne pod przyciskiem PZ. Są to:

  • Wystaw PZ...
  • Zatwierdź przyjęcie towarów...

Są one analogiczne do funkcjonalności spotykanych w fakturach sprzedażowych pod przyciskiem WZ, tyle że działającą w drugą stronę (przyjęcia zamiast wydań). Również analogicznie dostępne są one pod warunkiem, że przynajmniej niektóre produkty objęte fakturą są produktami (towarami) z magazynu.

Jeżeli wybrana zostanie opcja Zatwierdź przyjęcie towarów, stan magazynowy zostanie zmieniony bezpośrednio z poziomu faktury VAT RR i nie będzie już można na jej podstawie wystawić dokumentu PZ. Opcji tej należy użyć dopiero, gdy nastąpi faktyczne przyjęcie towarów od kontrahenta, gdyż nie ma bezpośredniej możliwości jej cofnięcia. Aby usunąć jej skutki konieczne jest albo wystawienie odpowiedniego korygującego dokumentu magazynowego, albo ręczna edycja stanu magazynowego na karcie Magazyn okna edycji produktu.

Jeśli wybrana zostanie opcja Wystaw PZ, nie spowoduje to samo w sobie zmiany stanów magazynowych. Faktura zostanie jednak powiązana z dokumentem PZ i nie będzie już można z jej poziomu zatwierdzić zmiany stanu magazynowego. Należy to wówczas zrobić w dokumencie PZ, zatwierdzając go na ogólnych dla niego zasadach. Do działania tej opcji konieczna jest włączona autonumeracja dokumentów.

Spis treści